Często spotykamy się z przekonaniem, że automatyzacja procesów lakierniczych w małych i średnich przedsiębiorstwach się nie opłaca. Najczęściej słyszymy to od samych właścicieli. Wśród niektórych z nich zakorzeniło się przeświadczenie, że przejście na automatyzację wiążę się z dużymi kosztami, zawiłą drogą oraz reorganizacją wielu procesów, które do tej pory – lepiej lub gorzej – działają.
Czy tak jest w rzeczywistości?
Oczywiście, że nie! I przy każdej możliwej okazji chcemy o tym mówić.
Automatyczne lakierowanie – „fajne, ale…”
Co prawda przedsiębiorcy wiedzą, że automatyczne lakierowanie może przynieść wiele korzyści, ale według nich nie są one na tyle duże, by angażować się w taką zmianę.
W Unison wiemy, że to nieprawda. Klienci z sektora MŚP, którzy zdecydowali się do tej pory na automatyzację, dzisiaj powtarzają, że to była jedna z lepszych decyzji biznesowych w ich życiu. I dziękują sobie za odwagę, która im wtedy towarzyszyła.
Realne korzyści na wyciągnięcie ręki
Precyzja i powtarzalność wpływająca na jakość lakierowanych produktów, a dalej – wzrost ich sprzedaży. Mniejsze zużycie surowców i odzysk drogiego lakieru. Obniżenie kosztów pracy przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka błędu ludzkiego.
To tylko niektóre z korzyści, które finalnie wpływają na główny cel każdego przedsiębiorcy – maksymalizację zysku.
U naszych Klientów zaobserwowaliśmy, że zwrot z inwestycji średnio wynosi tylko 2 lata! Mało która maszyna może pochwalić się tak świetnym wynikiem. I co najważniejsze – nie są to dane wyssane z palca. To realne wyniki automatów, które pracują i zarabiają dla Klientów, którzy postanowili nam zaufać.
Co Cię jeszcze powstrzymuje?
„Skąd wezmę na to pieniądze? Ja się na tym nie znam. Co w przypadku, gdy coś się popsuje?” – te obiekcje słyszymy najczęściej, gdy uświadomimy już przedsiębiorcy twarde korzyści finansowe.
Główną barierą wejścia jest koszt inwestycji. Jeśli przedsiębiorca nie posiada wolnych środków, to na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, które pozwalają sfinansować własny automat do lakierowania. Kredyt, leasing, a nawet specjalne dotacje – przeznaczone dla firm, chcących rozwijać własną działalność. W każdym z tych przypadków jesteśmy w stanie udzielić cennych informacji, opierając się na doświadczeniu naszym i naszych Klientów.
Drugą obiekcją jest brak wiedzy na temat automatycznego lakierowania. Przedsiębiorcy dziwią się, gdy słyszą, że wcale nie muszą się na tym znać. To my jesteśmy od tego, by kompleksowo przeszkolić przyszłych operatorów. Co więcej, możemy pomóc w doborze odpowiedniego materiału lakierniczego. Na koniec ustawimy niezbędne parametry lakierowania, by otrzymać jak najlepszy efekt.
Finalną przeszkodą jest strach przed przestojem. Niedziałająca maszyna to brak zysku. Choć usterki zdarzają się rzadko, to nasi inżynierowie są w stanie połączyć się zdalnie z maszyną i w kilka chwil usunąć awarię. Gdy sprawa jest poważniejsza – niezwłocznie pojawiamy się w miejscu produkcji i przywracamy automat do działania.
Twoja firma jest gotowa na rozwój, a Ty?
Chociaż automatyzacja procesów lakierniczych w MŚP wiąże się z pewnymi wyzwaniami, to korzyści płynące z jej wdrożenia zdecydowanie przewyższają początkowe trudności.
Precyzja, powtarzalność, minimalizacja błędów, ograniczenie kosztów pracy, oszczędność surowców oraz poprawa jakości produktów to tylko niektóre z zalet, które przekładają się na długoterminowy sukces firmy.
Warto rozważyć inwestycję w nowoczesną technologię. Z chęcią dotrzymamy Ci kroku na każdym etapie Twojej decyzji.